Znamy już komplet finalistów IV edycji Wakacji ? stawkę uzupełniają Lotnik Kryspinów i Grodzisko Raciechowice

17 sierpnia 2016

logo_wlks_krakusTo był już ostatni tegoroczny finał subregionu. Próbie generalnej poddano obiekt Krakusa w Swoszowicach, gdzie 20 sierpnia spotka się 10 najlepszych zespołów wyłonionych z ponad 750 drużyn, które we wszystkich powiatach i niemal w 90% gmin przez całe wakacje zacięcie rywalizowało o to by znaleźć się w wymarzonym finale.

Do Swoszowic przybyło ostatecznie 11 zespołów, które rozdzielono drogą losowania do trzech grup. Los sprawił, że w pierwszej znaleźli niedawno rywalizujący ze sobą w Kryspinowie piłkarze Lotnika i Słomniczanki, a także gospodarze z Krakusa i Szkółka Piłkarska z Kościelca. W grupie II Akademia Piłkarska Gołcza oraz Raba Dobczyce, Złomex Branice i Grodzisko Raciechowice. W III tylko trzydrużynowej LKS Trzciana, Pogórze Gdów i LKS Borek.

Grupę I zdominowali futboliści Lotnika i Słomniczanki. Lotnik utrzymał wysoką formę sprzed tygodnia odprawiając zarówno Krakusa 7:0 jak i Kościelec 6:0. Równie skuteczna była Słomniczanka pokonując najpierw Kościelec 7:1 a następnie Krakusa 4:0. W meczu słabszych górą Krakus po wygranej z Kościelcem 6:3. Zwycięzcy wyraźnie starali się nie odkrywać swych atutów przed dalszą częścią rywalizacji zadawalając się wynikiem bezbramkowym.

Bardziej zacięta walka toczyła się w drugiej grupie. Zwycięskie Grodzisko wprawdzie pokonało Gołczę 4:0, ale w meczach zarówno z Rabą wygranym 2:1 jak i Złomexem (5:4) musiało się solidnie napracować na końcowy sukces. Raba drugą lokatę dającą awans do półfinału uzyskała strzelając jednego gola więcej niż Gołcza! Gołczanie wprawdzie odprawili Złomex 5:0, ale Raba z tym samym rywalem wygrała 5:2 i okazało się, że dla Gołczy decydująca była wspomniana wcześniej wysoka porażka z Grodziskiem. Bezpośredni mecz Gołczy z Rabą nie przyniósł goli.

W grupie trzeciej przed ostatnim meczem sytuacja w grupie po wygranej Trzciany z Pogórzem 2:0 i porażce z Borkiem 0:2 była taka, że jeżeli Pogórze wygrałoby z Borkiem 2:0 to wszystkie trzy zespoły miałyby identyczny stosunek bramek i po trzy punkty! Sędzia Stanisław Święch już szykował monetę do losowania, ale do takiej kuriozalnej sytuacji nie doszło. Pogórze prowadziło 1:0 i miało kilka dogodnych sytuacji, ale Borek wyrównał i mecz kończy się remisem 1:1. Borek wygrywa grupę C i wraz z Trzcianą jest w półfinale.

Tabele końcowe

Grupa A Grupa B Grupa C
1.Lotnik 3 7 13-0 1.Grodzisko 3 9 11-5 1.Borek 2 4 3-1
2.Słomniki 3 7 11-1 2.Raba 3 4 6-4 2.Trzciana 2 3 2-2
3.Krakus 3 3 6-14 3.Gołcza 3 4 5-4 3.Pogórze 2 1 1-3

 

W półfinałach zanotowano wyniki:

Lotnik Kryspinów ? Raba Dobczyce 4:0
Grodzisko Raciechowice ? Trzciana 3:0
Borek ? Słomniczanka 3:4

Zwycięzcy półfinałów spotkali się w grupie drużyn walczących o miejsca 1 -3, pokonani o miejsca 4 ? 6, a zdobywcy trzecich miejsc w grupach zagrali o miejsca 7 ? 9. Finałową rozgrywkę zaczął mecz o 10 i 11 miejsce. Przegrani z grup A i B nie szczędzili emocji i goli. Ostatecznie Złomex z Branic wygrał z Kościelcem w iście hokejowym wyniku 7:4. Jak się okazało zespół z Gołczy zrezygnował z dalszej gry i w tej sytuacji został sklasyfikowany na 9 miejscu. W tej sytuacji Krakus zagrał z Pogórzem i wygrywając 3:2 zajął 7 miejsce.

W meczach o miejsca 4 ? 6 Raba Dobczyce odprawił Borek 6:1 oraz Trzcianę 4:1 i pewnie zameldował się na 4 miejscu. Bezbramkowy wynik pozwolił Trzcianie zająć 5 miejsce.

Już pierwszy mecz finału okazał się decydujący o zwycięstwie w turnieju. W ciągu 6 dni Lotnik i Słomniczanka zagrały ze sobą po raz czwarty! Minimalnie lepsi okazali się Kryspinowanie, a wynik 3:2 o tym najlepiej świadczy. Zmęczeni piłkarze Słomnik po kilku minutach musieli stoczyć pojedynek z Grodziskiem i porażka 0:1 przekreśliła marzenia. Ostatnią iskrę zgasił Lotnik wygrywając z Grodziskiem 2:0 i dla Słomniczanki pozostało ?tylko? trzecie miejsce.

W czasie ceremonii zakończenia zastępca dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Paweł Opach w asyście wiceprezesa Małopolskiego Zrzeszenia Jacka Kucybały i prezesa Grodziska Raciechowice Józefa Piecha wręczyli piękne puchary każdemu z zespołów. Nagrodzono także najlepszego piłkarza, którym ogłoszono Łukasza Piechnika (Grodzisko), bramkarza Słomniczanki Adriana Gryca i króla strzelców Grzegorza Powroźnika (Lotnik), który strzelając 7 goli wyprzedził o jedno trafienie Mateusza Koniecznego ze Słomniczanki i Artura Niżnika z Lotnika.

Zwycięski Lotnik, trenowany przez Krzysztofa Sadko, wystąpił w składzie:

 • Jakub Sobesto,
 • Adrian Hajto,
 • Artur Niżnik,
 • Jakub Brzeźniak,
 • Wojciech Drewniak,
 • Szymon Kusek,
 • Grzegorz Powroźnik,
 • Filip Kopeć,
 • Mateusz Trzaska,
 • Wiktor Karcz.

W drużynie Grodziska, w której swego czasu próbował swych sił w futbolu brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w kolarstwie Rafał Majka zagrali:

 • Dominik Brewczyński,
 • Kamil Piwowarczyk,
 • Daniel Piwowarczyk,
 • Łukasz Piechnik,
 • Kacper Irzyk,
 • Filip Trzepaczka,
 • Kamil Chras,
 • Bartosz Juszczak,
 • Kamil Śliwa,
 • Szymon Chramiec.

Trenerem zespołu jest Marcin Dudzik, a prezesem Klubu, którego nazwę zawdzięcza górze górującej nad Raciechowicami wspomniany wcześniej Józef Piech. Warto nadmienić, że codziennie na obiekt w Raciechowicach przychodzi ponad dwustuosobowa grupa dzieci, która z zapałem poświęca się grze w piłkę nożną. Efekty znakomite, o czym świadczy zarówno wynik osiągnięty w subregionalnym finale jak i medal olimpijski Rafała Majki!