Andrychowski Beskid zwycięzcą IV edycji ? ponad 750 drużyn i 10 tysięcy startujących ? piłkarsko spędzone wakacje!

25 sierpnia 2016

Ponad dwa miesiące rywalizacji. Wszystko zaczęło się w Radziszowie ? tam rozegrano pierwszy gminny turniej, który uzyskał status małopolskiej inauguracji ? tam padły pierwsze gole, a potem codziennie gdzieś na Orlikach, stadionach i boiskach zaciekle toczono piłkarskie boje. Cztery stopnie rywalizacji od gminnej, poprzez powiatowe, subregionalne do małopolskiego finału. Ten już po raz kolejny rozegrano na pięknym obiekcie WLKS ?Krakus? w krakowskiej dzielnicy Swoszowice. Prawo gry w finale uzyskało 10 drużyn, po dwie z każdego subregionu. MOSiR Tuchów, Górale Nowy Targ, Orlik Szalowa, Grodzisko Raciechowice, Beskid Andrychów, Lotnik Kryspinów, Zatorzanka Zator, Wilki Zawoja, Dąbrovia Wielogłowy i Rylovia Rylowa ? to pełna dziesiątka, czyli najlepsi z najlepszych.

Zanim nastąpi oficjalne otwarcie finału prowadzący finał od strony organizacyjnej wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia Jacek Kucybała oraz red. Paweł Panuś i Jacenty Kowerski przeprowadzają ceremonię losowania. Zespoły podzielone zostają na dwie grupy, system każdy z każdym, po dwie najlepsze zagrają na krzyż półfinały, kolejne dwie o miejsca 5-8, a najsłabsi o 9 i 10 lokatę. Po półfinałach już ostatnie 4 mecze, w tym ten najważniejszy o zwycięstwo w IV edycji Wakacji!

Uroczystego otwarcia finału dokonali Patron Honorowy Turnieju Marszałek Małopolski Jacek Krupa i Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Władysław Kosiniak-Kamysz. Marszałek zwracając się do piłkarzy, trenerów i działaczy nie krył radości ze znakomitych efektów imprezy. Pobito rekordy z poprzednich edycji, ponad 90% gmin przeprowadziło swoje turnieje, wszystkie powiaty. Przekroczono liczbę dziesięciu tysięcy uczestników ? trudno w takiej sytuacji nie gratulować wszystkim tak udanego przedsięwzięcia.

Prezes Kosiniak ? Kamysz podkreśla, że Małopolska dała przykład innym regionom jak wypełnić czas wolny nauki swej młodzieży.

Przed pierwszym meczem tradycyjnie Marszałek Jacek Krupa i Prezes Władysław Kosiniak ? Kamysz wykonują piłkarskie zagranie i turniej otwarty dla młodych adeptów futbolu!

W grupie od mocnego uderzenia zaczynają Górale z Nowego Targu gromiąc MOSiR Tuchów 7:1, a Orlik Szalowa pokonuje Grodzisko Raciechowice 4:2. W kolejnej serii gier Beskid Andrychów wygrywa z Góralami 3:1, a Tuchów ulega Orlikowi 0:1. Trzecia kolejka to bardzo mocny sygnał ze strony Beskidu. Andrychowianie, głównie za sprawą Daniela Budki, gromią Tuchowian 9:1, a wspomniany Daniel trafia do siatki rywali sześciokrotnie! Górale szybko otrząsnęli się po porażce i za sprawą Adriana Kamińskiego wygrywają z Grodziskiem 3:0, a następnie z Orlikiem 3:2 zapewniając sobie awans do półfinału. Ten za kilka minut staje się także udziałem Beskidu, który gromi Grodzisko 10:0 i Orlika 4:0. Grodzisko po klęsce potrafi jednak się podnieść i wygrywa 4:2 z Tuchowem.

Kolejność w grupie A

1.Beskid Andrychów 4 12 26-2
2.Górale Nowy Targ 4 9 14-6
3.Orlik Szalowa 4 6 7-9
4.Grodzisko Raciechowice 4 3 6-19
5.MOSiR Tuchów 4 0 4-21

 

Grupę B zdominowali piłkarze podkrakowskiego Lotnika Kryspinów pokonując kolejno:

 • Zatorzankę 1:0,
 • Wilki Zawoja 2:0,
 • Rylovię 3:1,
 • Dąbrovię Wielogłowy 2:1.

Do niezwykłej zaś sytuacji doszło przy ustalaniu miejsc od 2 do 4. Dąbrovia, Wilki i Zatorzanka uzyskały bowiem po 6 pkt, i zaszła konieczność sporządzenia ?małej tabeli? i tu znów nieoczekiwane rozwiązanie, Zatorzanka i Wilki mają identyczny bilans bramkowy. Sędzia Stanisław Święch zaprasza zespoły by w sportowy sposób rozstrzygnęły, która drużyna zajmie II, a która III miejsce. Tę wojnę nerwów wygrywa Zatorzanka 4:3, a radość zatorskiej drużyny można chyba jedynie porównać do sukcesów olimpijskich! Zanim do tego doszło Zatorzanka uległa Wilkom 1:2 i wygrała z Dąbrovią 1:0 oraz Rylovią 3:0. Wilki uległy Dąbrovii 0:1 pokonując Rylovię 3:2 a w ostatnim meczu Dąbrovia uporała się z Rylovią 4:0.

?mała tabela?

1.Wilki Zawoja 2 3 2-2
2.Zatorzanka Zator 2 3 2-2
3.Dąbrovia Wielogłowy 2 3 1-1

 

Kolejność w grupie B (po zastosowaniu ?tabeli pomocniczej? i konkursie jedenastek)

1.Lotnik Kryspinów 4 12 8-2
2.Zatorzanka Zator 4 6 5-3
3.Wilki Zawoja 4 6 5-6
4.Dąbrovia Wielogłowy 4 6 6-3
5.Rylovia Rylów 4 0 3-13

 

Po takiej dawce emocji przystąpiono do gier półfinałowych. Jako pierwsi do tego etapu przystąpiły zespoły walczące o miejsca 5 ? 8. Orlik wygrywa z Dąbrovią 2:0, a smutni piłkarze z Zawoi ulegają Grodzisku 3:5. Warto w tym miejscu nadmienić, że Raciechowianie na turniej przyjechali w zaledwie sześcioosobowym składzie, ponieważ z przyczyn rodzinnych nie mogli pozostali dołączyć do drużyny. W tej sytuacji ich awans to spory wyczyn. O ile pierwszy półfinał pomiędzy Beskidem a Zatorzanką to popis tych pierwszych i kolejna wysoka 7:1 wygrana, to drugi mecz pomiędzy Lotnikiem i Góralami kończy się bezbramkowym remisem. Znów karne, te lepiej 3:2 wykonują Nowotarżanie i oni awansują nieoczekiwanie do finału.

Mecz o 9 miejsce wygrywa z Rylovią Tuchów 2:0, a grad bramek oglądamy w meczu o 7 lokatę. 8:3 lepsi od Wilków okazują Wielogłowianie z Dąbrovii.

W ?małym finale? trzeci stopień podium zapewnia sobie Lotnik wygrywając 5:0 z Zatorem, a finał to znów popis Beskidu. Po 5 bramkach Daniela Budki i trafieniach Juliana Wdowika oraz Kacpra Kacprzaka Andrychowianie nie dają szans Góralom 7:0.

Finały sędziowali arbitrzy Podokręgu Myślenice Janusz Janik, Rafał Muniak, Łukasz Wójtowicz i wspomniany wcześniej Stanisław Święch.

Czas na podsumowanie. Należy podkreślić, że wszyscy młodzi piłkarze zaimponowali wolą walki, postawą fair i skutecznością! W 29 meczach padło aż 129 goli, a na ten dorobek szczególnie zapracowali piłkarze Beskidu, którzy pokonali bramkarzy rywali aż 40 razy. Na miano prawdziwego łowcy bramek zapracował Daniel Budka. Piłkarz Beskidu uzyskał imponujący wynik ? w 6 meczach strzelił 26 bramek! Czy w Beskidzie rośnie napastnik na miarę Roberta Lewandowskiego?

Trener zwycięskiego Beskidu Jakub Adamus nie krył wzruszenia po ostatnim gwizdku arbitra. Rok temu przegraliśmy półfinał karnymi, teraz praktycznie ten sam zespół, który prowadzę od trzech lat już nie dał szans rywalom. Wszyscy są uczniami andrychowskich szkół i sukces na pewno da im impuls do dalszych treningów. Dodatkową dla nas nagrodą jest to, że wygraliśmy w turnieju znakomicie zorganizowanym, z piękną oprawą i nagrodami.

Rewelacyjny snajper Daniel Budka gra w piłkę od piątego roku życia. Jak sam mówi lubię strzelać bramki, ale doceniam wkład kolegów, szczególnie Julka Wdowika, którzy wykładają mi piłki tak, że mnie pozostaje tylko skierować futbolówkę do siatki! Daniel ukończył SP Nr 4 i niebawem rozpocznie edukację w andrychowskim Gimnazjum. Jego ulubionymi klubami są Cracovia i madrycki Real.

Ciekawostką turnieju był udział dwóch dziewcząt. Justyna Galus grała w zespole MOSiR-u, natomiast Martyna Brdej była podporą Dąbrovii. Martyna zresztą pochodzi z iście piłkarskiej rodziny, Jej Mama Klaudia gra w UKS Staszkówka Jelna i na co dzień trenuje z córką. A sama Martyna zapytana z kim bardziej woli grać, odpowiada, że jednak bardziej z koleżankami bo grają zespołowo, a chłopaki to indywidualiści. Jej pasją obok futbolu jest informatyka a już za dwa tygodnie rozpocznie naukę w Gimnazjum w swej rodzinnej miejscowości.

Tradycyjnie obok najskuteczniejszego piłkarza wyłoniono także najlepszego zawodnika i bramkarza turnieju. Trenerzy i organizatorzy uznali, że na miano to zasłużyli Jakub Brzeźniak z Lotnika i Kacper Szewczyk z Górali. Piękne statuetki będą zapewne ozdobą dla nich i miłym wspomnieniem z tegorocznych piłkarskich wakacji. Prawdziwą gratką dla wszystkich piłkarzy było wręczenie im pięknych futbolówek i pamiątkowych koszulek, a dla zespołów wspaniałe gigantycznych wręcz rozmiarów puchary.

W czasie ceremonii zakończenia imprezy Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Urynowicz gratulując najlepszym powiedział: nie ma tu pokonanych, a wszystkie drużyny decydując się na start w wakacyjnej imprezie odniosły sukces. Jestem pod wrażeniem znakomitej organizacji, Zrzeszenie LZS to już wypróbowany partner, który kolejny raz celująco wywiązuje się ze swych zadań. Mogę wyłącznie powiedzieć, sukces, sukces, sukces?

Słów uznania pod adresem organizatorów Małopolskiego Zrzeszenia nie krył także Prezes Kosiniak-Kamysz, a pomysłodawcom Urzędowi Marszałkowskiemu podziękował za finansowe wsparcie i stworzenie znakomitego klimatu dla tej unikalnej w skali kraju imprezy. Nagrody i wyróżnienia ponadto wręczali zastępca dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Paweł Opach, prezes WLKS Krakus Jacek Koziarowski oraz reprezentujący Małopolskie Zrzeszenie wiceprezes Jacek Kucybała i sekretarz Józef Regulski.

Na koniec naszych relacji, które towarzyszyły turniejom przez całe wakacje przedstawiamy wszystkich piłkarzy i ich opiekunów finałowych zmagań. W osobnej galerii znajdą się zdjęcia zespołów, a już niebawem na antenie TVP Regionalna film z tego wydarzenia.

Zgodnie z regulaminem nagrodą dla czterech najlepszych zespołów czyli Beskidu Andrychów, Górali Nowy Targ, Lotnika Kryspinów i Zatorzanki jest udział w obozie treningowym, który już 22 sierpnia rozpocznie się na obiektach LKS ?Watra? w Zawoi.

BESKID Andrychów zwycięzcy IV edycji Wakacji z piłką w finale zagrali w składzie:
 • Dawid Pochłopień,
 • Artur Mizera (2),
 • Paweł Dwornik (1),
 • Julian Wdowik (5),
 • Jakub Rusinek,
 • Miłosz Koczur (1),
 • Daniel Budka (26),
 • Tomasz balon,
 • Karol Pruchnicki (1),
 • Jakub Mikołajek,
 • Kacper Kacprzak (4).

Opiekun zespołu: Jakub ADAMUS, kierownik Dariusz Rusinek oraz rodzic Renata Łysoń. Bilans komplet 6 zwycięstw stosunek bramek 40:3

 

GÓRALE Nowy Targ zdobywcy II miejsca wystąpili w składzie:
 • Kacper Szewczyk,
 • Jakub Gabryś,
 • Adrian Królikowski,
 • Michał Haręza,
 • Michał Garb,
 • Piotr Petryla (5),
 • Robert Kacica,
 • Filip Paluch,
 • Kacper Korczak (1),
 • Paweł Fiedor (1),
 • Paweł Głód,
 • Adrian Kamiński (7).

Opiekun: Piotr WORWA, kierownik zespołu Danuta Al-Ani. Bilans 3 zwycięstwa 1 remis i 2 porażki stosunek bramek 14:13

 

LOTNIK Kryspinów miejsce III w składzie:
 • Jakub Sobesto,
 • Jakub Brzeźniak (5),
 • Mateusz Trzaska,
 • Artur Niżnik (3),
 • Adrian Hajto (3),
 • Grzegorz Powroźnik (1),
 • Filip Kopeć (1),
 • Szymon Kusek,
 • Wiktor Karcz,
 • Wojciech Drewniak,
 • Arkadiusz Tworzyk.

Opiekun Krzysztof Sadko, kierownik Jarosław Koziara. Bilans 5 zwycięstw 1 remis, stosunek bramek 13:2

 

ZATORZANKA Zator miejsce IV ? skład:
 • Adrian Kozak (1),
 • Dawid Wądrzyk (1),
 • Patryk Wądrzyk (1),
 • Kacper Galus,
 • Klaudiusz Dudka,
 • Kacper Kwadrans (1),
 • Patryk Bałuch,
 • Patryk Banaszak,
 • Konrad Szarek (2),
 • Bartosz Piasecki,
 • Kamil Hajduk,
 • Kacper Bujas.

Opiekun: Daniel KOLEC. Bilans 2 zwycięstwa 4 porażki, stosunek bramek 6:15

 

ORLIK Szalowa miejsce V ? skład:
 • Jakub Kostrzewa,
 • Piotr Szura,
 • Arkadiusz Kostrzewa (2),
 • Jakub Matusik,
 • Filip Gubała (1),
 • Przemysław Dyda (3),
 • Tomasz Iwański (4),
 • Damian Dusza,
 • Jakub Szura,
 • Dawid Koperniak.

Opiekun zespołu Tomasz SZURA. Bilans 3 zwycięstwa 1 remis 2 porażki, stosunek bramek 10:10

 

GRODZISKO Raciechowice miejsce VI ? skład:
 • Krystian Kuchnia (7),
 • Szymon Chramiec (2),
 • Kamil Piwowarczyk,
 • Łukasz Piechnik (1),
 • Daniel Piwowarczyk,
 • Kamil Chrast (1). 1 gol samobójczy.

Opiekun: Józef DUDZIK. Bilans 2 zwycięstwa 1 remis 3 porażki, stosunek bramek 12:23

 

DĄBROVIA Wielogłowy ? miejsce VII ? skład:
 • Nikodem Bogdanowicz,
 • Grzegorz Bogdanowicz (2),
 • Aleksander Jeleński,
 • Patryk Czop,
 • Dawid Kudynowski (1),
 • Jakub Szarota (4),
 • Martyna Brdej,
 • Paweł Szczęsny,
 • Wojciech Słaby,
 • Jarosław Koczwara (1),
 • Wojciech Dominik (3),
 • Mateusz Kulig (1) ? 2 bramki samobójcze.

Opiekun zespołu: Tadeusz FAŁÓWSKI. Bilans 3 zwycięstwa 3 porażki, stosunek bramek 14:8

 

WILKI Zawoja ? miejsce VIII ? skład:
 • Dawid Bartyzel,
 • Konrad Kaczmarczyk,
 • Patryk Nowak,
 • Marcin Pasierbek (1),
 • Błażej Pietrusa (2),
 • Mateusz Pudalik (5),
 • Dawid Smyrak,
 • Patryk Trybała (2),
 • Nikodem Wójtowicz.

Opiekun zespołu: Adam MAZUR, kierownik ekipy Jarosław Ficek. Bilans 2 zwycięstwa 4 porażki, stosunek bramek 11:19

 

MOSiR Tuchów ? miejsce IX ? skład:
 • Szczepan Rąpała,
 • Kacper Kępa,
 • Mateusz Koczwara (2),
 • Wiktor Kamykowski,
 • Igor Stefan,
 • Konrad Więcek (1),
 • Dominik Dunaj,
 • Dawid Smalarz (3),
 • Filip Sajdak,
 • Justyna Galus,
 • Adam Jewulski.

Opiekun: Jan GRZENIA. Bilans 1 zwycięstwo 4 porażki, stosunek bramek 6:21

 

RYLOVIA Rylowa ? miejsce X ? skład:
 • Krzysztof Dzień (1),
 • Mikołaj Pawlik (1),
 • Sebastian Wojnicki,
 • Jakub Puskarz (1),
 • Filip Hanek,
 • Michał Moskal,
 • Paweł Śliwiński,
 • Konrad Florek,
 • Jakub Cholewicki,
 • Maciej Cholewicki,
 • Sylwester Kania,
 • Hubert Pukal.

Opiekun: Arkadiusz Ostrowski. Bilans 5 porażek, stosunek bramek 3:15

P1040200 P1040197
P1040194 P1040192
P1040188 P1040186
P1040184 P1040181
P1040179 P1040177

Gratulujemy najlepszym i wszystkim drużynom, które wzięły udział w tegorocznej IV edycji turnieju.

Dziękujemy Panu Marszałkowi Małopolski Jackowi Krupie za przyjęcie Patronatu Honorowego, Ambasadorowi Projektu Trenerowi Adamowi Nawałce, Dyrektorowi Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Tomaszowi Urynowiczowi, którego Wydział, którym kieruje sfinansował tegoroczne wakacje, wszystkim samorządom na szczeblu gmin, miast, powiatów za wsparcie swoich turniejów oraz rzeszy działaczy sportowych głównie Zrzeszenia LZS za ogromną i wspaniałą pracę. Dziękujemy mediom, prasie lokalnej i małopolskiej, telewizji regionalnej za życzliwość i przekaz z imprezy. To dzięki Wam IV Turniej ?Wakacje z piłką nożną? zakończyły się pełnym sukcesem!

 

Zapraszamy na V Jubileuszową Edycję Wakacji w 2017 roku!