Rekordowy subregion w Swoszowicach – 13 drużyn ponad 150 zawodników – upał i awans Bochni oraz Raby Dobczyce

12 sierpnia 2017
logo_szwoszowice logo_mosir_bochnia logo_ks_raba

Takiej obsady nie miał w pięciu edycjach „Wakacji z piłką nożną” żaden turniej. Do Swoszowic na subregion krakowski zjechało aż 13 zespołów z czternastu, które uzyskały kwalifikacje w siedmiu finałach powiatowych. Organizatorzy oczywiście bardzo zadowoleni z takiej frekwencji niepokoili się jedynie o warunki atmosferyczne. Już o 10-tej słupek rtęci podniósł się do 30 stopni, by w czasie trwania zawodów oscylować w okolicy czterdziestki. Zbigniew Biłko odpowiedzialny za obiekt uruchomił zraszacze, które cieszyły się ogromną popularnością, woda mineralna w dowolnej ilości, obsługa ratownicza, plan gry korygowany przez sędziego głównego Stanisława Święcha. Wszystko w trosce o zdrowie zawodników. Na trzech przygotowanych boiskach uczestniczące zespoły rozlosowano do czterech grup. Do pierwszej trafiła Akademia Piłkarska z Gołczy, która przypomnijmy dwa lata temu ukończyła zwycięsko trzecią edycję, a także Raba Dobczyce, TS Skalanka ze Skały i Złomex Branice. Gospodarze z Krakusa trafiają do grupy drugiej wraz z MOSiR-em Bochnia i Wierzbowianką Wierzbno. W trzeciej rywalizują Pogoń Miechów, Lotnik Kryspinów i Szkółka Piłkarska Trzciana, a w ostatniej Zieloni Niegowić, Orzeł Myślenice i Akademia Piłkarska Proszowice.

W poszczególnych grupach padły następujące rezultaty:

Grupa A
Miejsce Zespół 1 2 3 4 Pkt St. bramek
1 Raba Dobczyce x 1:0 4:0 2:0 9 7 – 0
2 TS Skalanka Skała 0:1 x 5:1 1:0 6 6 – 2
3 AP Gołcza 0:4 1:5 x 3:0 3 4 – 9
4 Złomex Branice 0:2 0:1 0:3 x 0 0 – 6

 

Grupa B
Miejsce Zespół 1 2 3 Pkt St. bramek
1 MOSiR Bochnia x 7:0 7:2 6 14 – 2
2 Krakus Swoszowice 0:7 x 2:1 3 2 – 8
3 Wierzbowianka Wierzbno 2:7 1:2 x 0 3 – 9

 

Grupa C

Miejsce Zespół 1 2 3 Pkt St. bramek
1 SP Trzciana x 1:0 4:2 6 5 – 2
2 Pogoń Miechów 0:1 x 1:0 3 1 – 1
3 Lotnik Kryspinów 2:4 0:1 x 0 2 – 5

 

Grupa D
Miejsce Zespół 1 2 3 Pkt St. bramek
1 Orzeł Myślenice x 3:2 2:0 6 5 – 2
2 AP Proszowianka 2:3 x 4:0 3 6 – 3
3 Zieloni Niegowić 0:2 0:4 x 0 0 – 6

 

Z uwagi na tropikalne warunki postanowiono nie rozgrywać spotkań o miejsca 9 – 12 podobnie jak później o miejsca 5 – 8 przydzielając je drużynom wg zdobyczy punktowych ze spotkań grupowych pomijając wyniki ostatniego zespołu w grupy A, który sklasyfikowano na XIII miejscu.

W ćwierćfinałach Raba Dobczyce na minutę przed końcowym gwizdkiem sędziego Janusza Janika strzeliła „złotą bramkę”, a jej autorem był Kacper Woźniak zwyciężając 1:0 z Krakusem. Krakus był niepocieszony bo nie wykorzystał przynajmniej trzech znakomitych sytuacji do strzelenia gola. No cóż potwierdziła stara piłkarska prawda, że niewykorzystane sytuacje…

W drugim ćwierćfinale Proszowianka zdobyła szybko dwa gole, które wyraźnie uśpiły ich czujność. W przerwie gorące instrukcje trenera Dominika Kędry i dwa gole Kacpra Stokłosy doprowadzają do remisu 2:2. Sędzia Łukasz Wójtowicz zarządza konkurs jedenastek. Proszowianka nie trafia ani razu, a Trzciana dwukrotnie i to chłopcy ze Szkółki Piłkarskiej unoszą ręce w geście triumfu, są w półfinale!

Kolejny ćwierćfinał to popis piłkarzy z Bochni. Pewne i efektowne zwycięstwo 5:1 na Skalanką i można ochłodzić się pod zraszaczem w oczekiwaniu na półfinał, a także skorzystać z przygotowanego posiłku.

Ostatni pojedynek o awans do półfinału to znów pełen dramatyzmu mecz. Ostatecznie Pogoń Miechów wygrywa rzutem na taśmę z Orłem Myślenice 2:1 i zapewnia sobie awans.

Pojedynki półfinałowe to pewne 3:0 Raby z Trzcianą i 2:0 Bochni z Pogonią.

Można po kilku minutach przerwy przystąpić do najważniejszych wydarzeń tego dnia. Mecz o trzecie to najwyższy rezultat turnieju. Miechowianie aż 8:1 (pięć goli Jakuba Faracika) gromią Szkółkę Piłkarską z Trzciany, a w finale Bochnianie za sprawą najlepszego strzelca turnieju Michała Wilka wygrywają pewnie 3:0 z Rabą. Ogółem wspomniany Michał strzelił osiem goli i zasłużenie odebrał statuetkę najlepszego strzelca subregionalnego finału. Najlepszym piłkarzem trenerzy i sędziowie uznali zawodnika Raby Dobczyce Kacpra Woźniaka, a bramkarzem Szymona Cierniaka z Bochni, który strzegąc swej świątyni nie dał się nikomu z rywali pokonać. Gole Bochnia traciła gdy Szymona zastępował zmiennik.

23 spotkania przyniosły ostatecznie 86 bramek co daje dobrą przeciętną 3,74. Za tydzień do Swoszowic na ostatni akt V edycji przyjadą zespoły z Bochni i Dobczyc by wraz z pozostałymi mistrzami i wicemistrzami innych czterech subregionów wyłonić tegorocznego Mistrza Małopolski.

Trener Marcin Leśniak z MOSiR Bochnia niezwykle zadowolony był z postawy swojego zespołu. „Zagrali tak jak sobie zaplanowałem, dysponowałem wyrównanym składem, w tych warunkach dokonywałem częstych zmian co przyniosło pozytywny efekt. Myślę, że godnie zaprezentujemy krakowski subregion w małopolskim finale!” Poznajmy skład mistrzów: Szymon Cierniak, Michał Wilk, Kacper Pawlik, Bartosz Palej, Franciszek Wnęk, Kacper Więsek, Maksymilian Rachwał, Stanisław Szydłowski, Wiktor Zalewski, Tomasz Popiołek, Dawid Skrzypek i Kacper Smoleń.

Zespół Raby prowadzony przez Bartłomieja Polończyka grał w zestawieniu: Konrad Kachel, Kacper Kania, Szymon Stoch, Damian Gubała, Kacper Masełko, Krzysztof Stoch i Kacper Woźniak.

Turniej wzorowo – co podkreślali wszyscy uczestnicy – przeprowadzony był przez działaczy Krakusa Swoszowice na czele ze Zbigniewem Biłko. Grę młodych piłkarzy obserwowała przedstawicielka Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Sylwia Czeremuga, a także działacze Zrzeszenia Czesław Sadko i Stanisław Bojda i krótko znany trener kolarstwa, odkrywca talentu olimpijskiego medalisty Rafała Majki Zbigniew Klęk. Wszystkie zespoły nagrodzono pucharami, nagrodami, dyplomami, najlepsi zawodnicy otrzymali specjalne wyróżnienia. Nagrody wręczali wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia Jacek Kucybała, sekretarz Józef Regulski oraz wspomniani Zbigniew Biłko, Stanisław Bojda oraz Jacenty Kowerski i sędzia główny Stanisław Święch.

Spikerem imprezy był niezawodny przyjaciel Zrzeszenia redaktor Paweł Panuś, a opiekę medyczna sprawował ratownik Łukasz Mendel.

Ostateczna kolejność finału subregionu Kraków (kolejność miejsc od 5 do 13 została ustalona na podstawie punktów uzyskanych w rywalizacji grupowej oraz uwzględniająca rezultaty osiągnięte w ćwierćfinale).
1. MOSiR Bochnia
2. Raba Dobczyce
3. Pogoń Miechów
4.  Szkółka Piłkarska Trzciana
5. Orzeł Myślenice 3 6 6 – 4
6. Skalanka Skała 3 6 7 – 7
7. AP Proszowianka 3 4 8 – 5
8. Krakus Swoszowice 3 3 2 – 9
9. Lotnik Kryspinów 2 0 2 – 5
10. Zieloni Niegowić 2 0 0 – 6
11. Wierzbowianka Wierzbno 2 0 3 – 9
12. AP Gołcza 2 0 1 – 9
13. Złomex Branice 3 0 0 – 6